Jesteś tutaj: Blog Prawo cywilne i odszkodowania Z jakiej obsługi prawnej najczęściej korzystają wspólnoty mieszkaniowe?

Z jakiej obsługi prawnej najczęściej korzystają wspólnoty mieszkaniowe?

Radca prawny odszkodowania szczecin

W przypadku wspólnot mieszkaniowych niezależnie od tego, czy są one nowe, czy istnieją od lat konieczne jest korzystanie z pomocy prawnej i doradztwa w tym zakresie, dla zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania. Uzyskanie opinii prawnej może okazać się korzystne jeśli planujemy podjęcie współpracy z firmami zewnętrznymi, ale nie tylko.

W jakich sytuacjach obsługa prawna dla wspólnoty mieszkaniowej jest niezbędna?

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zgłasza się do radcy prawnego, to najczęściej konieczne jest wydanie opinii w określonej sprawie związanej z jej funkcjonowaniem. W wielu aspektach podpisanie umowy przez wspólnotę z zewnętrzną firmą może wymagać konsultacji. Może to być przedsiębiorstwo sprzątające, zajmujące się konserwacją i inne. Mieszkańcy i członkowie muszą dokładnie wiedzieć, za co i ile płacą, w związku z tym konieczna jest przejrzystość takiej umowy i jej odpowiednie skonstruowanie. Tym również może zająć się profesjonalny radca prawny.

Radca może również pomagać wspólnocie mieszkańców w walce z deweloperem w kontekście wad dotyczących wykończenia części wspólnych budynku. Jest to bardzo często pojawiająca się kwestia sporna, jeśli nie pojawi się tu profesjonalne wsparcie prawne, to rozwiązanie na korzyść wspólnoty może być trudne do osiągnięcia. Dlatego warto się na taką pomoc zdecydować, bo bardzo na tym skorzystamy.

Kiedy jeszcze wspólnota może potrzebować pomocy prawnej?

Wspólnoty mieszkaniowe mają również trudności z odzyskiwaniem należności, a to wiąże się z koniecznością zgłoszenia się po profesjonalną pomoc, właśnie radcy pranego, który zajmie się egzekwowaniem należności, czy przygotowaniem pism do dłużnika. Mieszkańcy mogą zaskarżać uchwały wspólnoty, co dzieje się dość często. W takiej sytuacji musi ona się często bronić przed sądem. Zarząd będzie wówczas potrzebował konkretnego doradztwa prawnego i pomocy na sali sądowej w czasie obrony. Z pewnością w takich sytuacjach również bez pomocy profesjonalisty się nie obejdzie.