Jesteś tutaj: Blog Prawo cywilne i odszkodowania Czy można domagać się odszkodowania za wypadek w autobusie lub tramwaju?

Czy można domagać się odszkodowania za wypadek w autobusie lub tramwaju?

Radca prawny odszkodowania szczecin

W autobusie lub tramwaju może dojść do groźnych wypadków. Szkodą mogą być tylko siniaki, ale może tez dojść do złamania lub skręcenia, a nawet poważniejszych sytuacji. Po takim wypadku możesz domagać się odszkodowania. Czy wiesz, co ci się należy i jak się o to ubiegać? Jakie warunki musisz spełnić i o czym koniecznie wiedzieć?

Wypadek w komunikacji miejskiej a odszkodowanie

Odszkodowanie należy się pasażerowi, który miał wypadek w autobusie, tramwaju czy metrze. To właściciel danego środka komunikacji odpowiada na zasadzie ryzyka – Kodeks cywilny art. 436 paragraf 1. Warto jednak wspomnieć, że jeśli wina za wypadek leży bezwzględnie po stronie pasażera, nastąpiła z powodu siły wyższej lub działania osób trzecich, to nie będzie mu się należało odszkodowanie. Jeśli jednak udamy się do radcy prawnego, to dowiemy się, że właściciel pojazdu komunikacji nie będzie zwolniony z odpowiedzialności, jeśli wypadek nastąpił przez oblodzoną drogę, pękniętą w czasie jazdy oponę czy mgłę.

Częstą przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest wskazanie, że poszkodowany nie udowodnił winy posiadaczowi pojazdu. Tymczasem powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji to ubezpieczyciel lub zakład komunikacji musi udowodnić, że pasażer uległ wypadkowi z własnej winy, a nie na odwrót. W związku z tym profesjonalna pomoc może przyczynić się do łatwiejszego uzyskania przez nas odszkodowania, które nam się należy.

Co może obejmować odszkodowanie?

Odszkodowanie, o jakie może się ubiegać poszkodowany w takim wypadku może obejmować zadośćuczynienie za doznaną szkodę. Ponadto zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdów do szpitala, dodatkowej opieki, przygotowania do wykonywania nowego zawodu, przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, rentę, czy zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby, jeśli dojdzie do śmierci poszkodowanego. Może również objąć odszkodowanie wynikające z pogorszenia sytuacji życiowej, a niekiedy może objąć rentę alimentacyjną.